Warorot Market i Chiang Mai
Chiang Mai · Markeder og natmarkeder

Warorot Market

Dagligt 06-18. Lokalt marked med souvenir, krydderier og nord-thai mad. Mindre turistet end Sunday Walking Street.

Warorot Market — lokalt kaldet Kad Luang, 'det store marked' — ligger ved Ping-floden øst for den gamle by og er Chiang Mais vigtigste daglige handelsplads. Det har været i drift siden slutningen af 1800-tallet og er stadig først og fremmest et marked for byens egne.

Bygningen er i tre etager med tøj, tekstiler og husholdning ovenpå, og maden i stueetagen og i gaderne omkring. Det er her, du køber sai oua, chilipasta, tørret frugt og krydderier til den halve pris af turistmarkederne.

Hvad finder du?

Nordthailandske specialiteter: sai oua-pølse, sprøde svinesvær, nam prik i poser, tørrede chili, curry-pastaer, tørret frugt og nødder. Alt kan smages, og alt sælges pr. vægt.

Ovenpå er der tekstiler, bjergstammetøj og stof på metervis. Uden for markedshallen ligger blomstermarkedet og et lille kinesisk kvarter med nudelrestauranter.

  • Sai oua, svinesvær, chilipasta og krydderier
  • Tekstiler og bjergstammetøj på øverste etage
  • Blomstermarked og kinesisk kvarter udenfor
  • Åbent dagligt ca. 06-18

Praktisk om besøget

Kom om formiddagen, hvor udvalget er størst og der er køligere inde i hallen. Tag kontanter og små sedler; kortbetaling er sjælden.

Priserne er som udgangspunkt faste og lave — der forhandles ikke om mad. Om tekstiler kan der forhandles lidt, men marginerne er små.

Praktisk info

Åbningstider
Dagligt ca. 06-18
Hvor
Ved Ping-floden, øst for den gamle by
Bedste tidspunkt
Formiddag
Betaling
Kontant

Sådan kommer du til Warorot Market

  • Grab fra den gamle by: 50-90 baht.
  • Gåafstand fra Tha Phae Gate: ca. 15 minutter.
  • Songthaew: 30-50 baht pr. person.

Gode råd fra os

  • Kom om formiddagen for størst udvalg.
  • Køb sai oua og chilipasta her — halv pris i forhold til turistmarkederne.
  • Der forhandles ikke om mad; priserne er faste og lave.
  • Kig ind i det kinesiske kvarter udenfor for nudelsupper.

Sådan finder du Warorot Market

Warorot Market ligger i Chiang Mai-området. Åbningstider og priser kan ændre sig, så tjek altid kortet eller udbyderen inden du tager afsted.

Billetter & booking

Book Warorot Market online

Annoncelinks. Vi tjener en lille kommission, uden ekstra omkostning for dig.

Ofte stillede spørgsmål om Warorot Market

Hvornår har Warorot Market åbent?

Dagligt fra omkring kl. 06 til 18. Formiddagen er bedst.

Hvad skal man købe der?

Nordthailandske specialiteter som sai oua-pølse, chilipasta, krydderier og tørret frugt — til lokale priser.

Er det turistet?

Nej, det er primært et marked for byens egne beboere. Langt mindre turistpræget end walking street-markederne.

Mere i mad

Chiang Mai · book online

Oplevelser ved Warorot Market

Priser og tilgængelighed via Viator. Vi kan modtage en lille kommission, hvis du booker — du betaler ikke ekstra.

Se alle oplevelser