Pak Khlong Talat i Bangkok
Bangkok · De vigtigste markeder

Pak Khlong Talat

Åbent døgnet rundt — bedst kl. 02-05 når lastbiler ankommer. Ikke shopping for souvenirs, men en gratis sansoplevelse.

Pak Khlong Talat er Bangkoks store blomstermarked, og det ligger ved floden lige syd for Grand Palace. Her handles der engros: orkideer, jasminkranse, roser, lotusblomster og bunker af marigold til templerne — i mængder, der får en dansk blomsterbutik til at ligne en potteplante.

Markedet er ikke tænkt som en turistattraktion, og det er netop derfor, det er værd at besøge. Der er intet at betale, ingen entré og ingen scene; der er bare arbejde, farver og duft døgnet rundt.

Hvornår du skal komme

Markedet er teknisk set åbent 24 timer, men det er ikke lige levende hele døgnet. Mellem kl. 02 og 05 ankommer lastbilerne fra provinserne, og hele området går i gang på én gang: aflæsning, sortering, binding af kranse og prutten om priser.

Kan du ikke få dig selv ud af sengen kl. 02, er sen aften fra kl. 20-23 det næstbedste — køligere end om dagen og stadig travlt. Midt på dagen er der stadig åbent, men det er roligere og varmere.

  • Kl. 02-05: højsæson på markedet, lastbiler og engroshandel
  • Kl. 20-23: køligt, travlt og let at nå efter aftensmad
  • Om dagen: roligere, varmere, men stadig fint til fotos
  • Jasminkranse (phuang malai) koster typisk 20-50 baht

Hvad man køber — og hvad man bare kigger på

Som rejsende køber du sjældent ti kilo marigold. Til gengæld er jasminkransene små, billige og et fint indblik i, hvad thailænderne bruger blomster til: offergaver ved templer, husalter og i bilen.

Der er også en indendørs hal med frugt og grønt, og flere små spisesteder rundt om markedet, der har åbent hele natten. En skål boat noodles klokken tre om morgenen midt i blomsterne er en af de mere mindeværdige måltider, Bangkok kan tilbyde.

Praktisk info

Entré
Gratis
Åbningstider
Døgnåbent; mest liv kl. 02-05
Tidsforbrug
45-90 minutter
Bedste tidspunkt
Nat mellem kl. 02 og 05
Betaling
Kontant — tag små sedler med

Sådan kommer du til Pak Khlong Talat

  • MRT: Sanam Chai-stationen, ca. 10 minutters gang.
  • Båd: Chao Phraya Express til Yodpiman/Rachini-pier lige ved markedet.
  • Grab/taxa: nemmest om natten, hvor trafikken er væk — 80-150 baht fra centrum.
  • Til fods: 10-15 minutter fra Wat Pho.

Gode råd fra os

  • Bloker ikke gangene — der køres med tunge sækkevogne i højt tempo.
  • Spørg før du fotograferer folk tæt på; de fleste siger ja med et smil.
  • Gulvet er vådt og glat om natten — undgå glatte klipklapper.
  • Kombinér nattebesøg med en tidlig morgen ved Wat Arun, hvis du alligevel er oppe.

Sådan finder du Pak Khlong Talat

Pak Khlong Talat ligger i Bangkok-området. Åbningstider og priser kan ændre sig, så tjek altid kortet eller udbyderen inden du tager afsted.

Billetter & booking

Book Pak Khlong Talat online

Annoncelinks. Vi tjener en lille kommission, uden ekstra omkostning for dig.

Ofte stillede spørgsmål om Pak Khlong Talat

Er det sikkert at gå på blomstermarkedet om natten?

Ja. Området er travlt og oplyst hele natten, og der er masser af folk på arbejde. Brug almindelig storbyfornuft med værdigenstande.

Kan man købe små buketter som turist?

Ja. Jasminkranse og mindre buketter sælges stykvis til få tikroner, selvom hovedparten af handlen er engros.

Hvad ligger tæt på?

Wat Pho, Grand Palace og Yodpiman River Walk ligger alle i kort gåafstand.

Mere i shopping

Bangkok · book online

Oplevelser ved Pak Khlong Talat

Priser og tilgængelighed via Viator. Vi kan modtage en lille kommission, hvis du booker — du betaler ikke ekstra.

Se alle oplevelser